Na czym polega praca programisty i jakie są ścieżki rozwoju?

Praca programisty w Polsce owiana jest już swoistą legendą. Potężny rozwój technologii cyfrowych i Internetu spowodował bowiem ich deficyt na rynku pracy. Programiści mają dziś swój udział niemal w każdej materii naszego życia. Wykonują prace dla koncernów motoryzacyjnych, farmaceutycznych i branży handlowej. Są obecni niemal w każdym aspekcie gospodarki krajów rozwiniętych. Uczestniczą w projektach wartych miliardy dolarów. Nic więc dziwnego, że programista otrzymuje dobrze płatne oferty pracy. Co tak wyjątkowego robi dla pracodawcy? Ile faktycznie zarabia? Dowiedzcie się z poniższej lektury.

Praca programisty — na czym polega?

Praca programisty to, w ogólnym ujęciu, tworzenie. Narzędziem do pracy jest komputer, reszta wynika już z wiedzy i doświadczenia. Co robi programista? Bezpośrednio odpowiada za:

 • strony internetowe;
 • aplikacje mobilne;
 • aplikacje internetowe;
 • programy i systemy komputerowe;
 • specjalistyczne oprogramowanie do robotów i maszyn.

To dzięki programistom powstają aplikacje do codziennej obsługi urządzeń. Mamy je na telefonie, dyskach komputerów, czy w oprogramowaniu pralki i lodówki. To dzięki pracy programistów maszyny wykonują swoje zadania. Oni odpowiedzialni są za rozwój branży e-commerce. Powszechność Internetu przyczyniła się w znacznym stopniu do rozwoju branży IT. Praca programisty wykorzystywana jest też w wielu innych aspektach życia. Zarówno w przemyśle, jak i w domu. Każde urządzenie elektroniczne wymaga programowania. Nowoczesne aplikacje i nowe formy komunikacji obejmują też Sieć. Ułatwiają zakupy, czy poszukiwanie pracy. Zapewniają też dostęp do potrzebnych informacji i platform handlowych. Praca programisty to nie tylko tworzenie kodu.

Jak zostać programistą?

Jak zostać programistą? Z pewnością nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Zwłaszcza jeśli stawiamy na zmianę zawodu. Z pewnością łatwiej mają najmłodsi pasjonaci kodowania. Tu można bowiem dobrać właściwą umiejętnościom ścieżkę kształcenia. W szkołach podstawowych istnieją klasy profilowane. Przyszli programiści znajdą też kierunkowe szkoły średnie. Są powszechne w większych miastach. Wielu uczniów korzysta z poradników i kursów dostępnych online. Czas studiów to poznawanie szerokich możliwości programowania. Poziom na uczelniach jest wysoki. Nie mniej studenci zaskakują swoimi wysokimi umiejętnościami. By zostać programistą trzeba mieć dużo samozaparcia. Trzeba też wiedzieć, że dom buduje się od fundamentów. Wiedzę zdobywać należy w odpowiedniej kolejności, krok po kroku. Nabywane doświadczenie nie zawsze jest też pasmem sukcesów. Warto od razu zdecydować się na konkretny język programowania.

Jakie są ścieżki rozwoju?

Ścieżki rozwoju zawodowego programisty zależne są od wielu czynników. Są to na pewno:

 • forma zatrudnienia;
 • język programowania;
 • pracodawca;
 • umiejętności i doświadczenie programisty;
 • komunikatywność.

Forma zatrudnienia programisty

Forma zatrudnienia wiąże się często z oczekiwaniami kandydata i pracodawcy. Bywa niekiedy sprawą drugorzędną. W takim przypadku rozwój programisty w głównej mierze należy do niego samego. Należy jednak pamiętać, że każda forma pracy przynosi programiście doświadczenie.

Język programowania

Język programowania nie jest czynnikiem krytycznym w rozwoju kariery programisty. Często bowiem posługują się oni kilkoma z nich. To już unikalna umiejętność, która ułatwia znalezienie pracy. Pracodawca z pewnością dostrzeże możliwość wykorzystania szerszego zakresu wiedzy.

Szkolenia pracodawcy dla programisty

Pracodawca ma duże znaczenie dla ścieżki rozwoju programisty. Zwłaszcza jeśli jest nim zagraniczna korporacja lub znana marka. Ważnym czynnikiem jest chęć inwestycji w szkolenia dla programisty. To korzyść dla obu stron. Nie wszystkie firmy mogą sobie jednak pozwolić na takie rozwiązania.

Doświadczenie i umiejętności programisty

Umiejętności i doświadczenie programisty w największym stopniu wpływają na jego karierę zawodową. Rzutują na jego ocenę na rynku branżowym i nadają wartość jego pracy. Ścieżka rozwoju kariery programisty wynika ze zdobytego doświadczenia. Duże znaczenie ma też chęć podejmowania wyzwań i dalszej nauki. Branża IT nieustannie się bowiem rozrasta.

Komunikatywność

Ostatnia opcja związana jest z pracą zespołową. Programista jest bowiem członkiem większego teamu odpowiedzialnego za projekt. Ścieżki rozwoju programisty uzależnione są w dużej mierze od umiejętności współpracy z innymi. Przy dużym samozaparciu i chęci rozwoju ułatwi to specjalizację. A to wiąże się z większymi możliwościami i zarobkami. Nie mniej praca programisty wymaga ciągłego samorozwoju. Często wykonywana jest pod presją czasu, co dodatkowo potęguje stres. Komunikatywność w tych przypadkach staje się niezbędna do pracy. Motywacji do niej dodają tu jednak zarobki programistów. Uwagę zwraca też duża ilość ofert pracy.

Czy są oferty pracy dla programistów?

Pracownicy branży IT poszukiwani są w całej Polsce. Największe zapotrzebowanie występuje w dużych miastach. Czekają oferty pracy w Łodzi, jednym z 7 czołowych ośrodków pracy w IT. Nie inaczej jest w Warszawie i Krakowie. Oferty pracy dla programistów są niemal wszędzie. Zatrudniają mali i duzi, na etat i zlecenia. Popularną formą pracy programisty jest też samozatrudnienie. Sprzyjają temu mniejsze obciążenia podatkowe. Nie dziwi zatem, że programista jest prestiżowym zawodem. Oferty pracy dla programisty kategoryzowane są najczęściej według:

 • umiejętności i doświadczenia;
 • języka programowania.

Praca dla programisty Juniora

Praca programisty Juniora jest ściśle uzależniona od jego umiejętności i wiedzy. To najważniejszy czynnik wpływający na zarobki. Ma tu znaczenie chęć do nauki. Większy zakres wiedzy wpływa na wartość finalną projektów. Przekłada sie to na zarobki. Wielu młodych programistów oferuje też swoje usługi na dedykowanych platformach. To dobra możliwość rozszerzenia portfolio. Warto jednak korzystać z doświadczeń większej grupy osób. Praca programisty na etacie pozwala poszerzać horyzonty. Często wspomagana jest szkoleniami. Przy odrobinie szczęścia programista na stanowisku Juniora może liczyć na 5000 złotych miesięcznie. Kwota ta jednak szybko rośnie.

Praca dla specjalistów branży IT

Każdy chce pracować z najlepszymi. Nie inaczej jest z programistami. Doświadczenie i zakres wiedzy specjalistów doceniany jest niemal wszędzie. Najlepsi programiści zarabiają kwoty grubo powyżej średniej krajowej. Nie ma tu znaczenia język programowania. Jednak znajomość kilku znacznie podbija kwotę wypłaty. To także jeden z najlepiej opłacanych zawodów wśród specjalistów. Miesięczne zarobki programisty Seniora mogą przekraczać kwotę 30 000 zł.

Możesz również polubić…