Lampy ogrodowe do oświetlenia przestrzeni wokół domu

Różne są inspirowane aranżacyjne ogrodów. Wiele cennych porad możemy odnaleźć w prasie branżowej, jednak kluczowy jest i chyba zawsze będzie nasz indywidualny gust. Aranżując nasz własny ogród chcemy mieć przede wszystkim ładnie, co związane jest z jak najlepszym rozmieszczeniem roślin i ogrodowych akcesoriów. Przyświeca nam pewnie odpowiedź na zmysł estetyczny, wyrobiony w oparciu o to co już widzieliśmy, lub chcemy zobaczyć akurat u nas. Na ogół to pewnie harmonijna, spójna całość stanowiąca ostoję rekreacji. Miejsce przestronne, z odpowiednimi roślinami w odpowiednich miejscach. Idealnie wówczas nadaje się do ogrodu światło.

Odpowiedzią na potrzebę oświetlenia ogrodu są wtedy lampy ogrodowe, dopasowane tak, aby całość komponowała się po prostu najlepiej. Istotne też, a dla wielu najważniejsze, by lampa bądź lampy oddawały na ogród światło odpowiedniej barwy, a jest nią często barwa zimna – co nie znaczy, że niewłaściwa. Ten odcień padający z lamp ogrodowych jest często najlepszy i służy także jako oświetlenie wejścia do domu. Tym nie mniej do wyboru jest jeszcze barwa neutralna, a to również ze względu na szatę roślinną, z którą oświetlenie powinno współgrać.

Lampy ogrodowe solarne LED – czy warto?

Ogrodowe lampy solarne LED to za pewne dobre rozwiązanie, to ponieważ zdecydowanie tu więcej „za” niż „przeciw”, co do czego nie ma wątpliwości. Do pierwszorzędnych zalet należy fakt, iż dzięki lampom solarnym istnieje możliwość wykorzystywania energii bezpłatnej – trzeba jednak pamiętać, że żyjemy w Polsce, więc są pory roku, w których ładowanie baterii słonecznych jest słabsze w porach roku o wyraźnie skróconym dniu. Tym nie mniej to wciąż spora zaleta dla lamp przenośnych LED na baterię. Oprócz tej oczywistej jednej, jest też druga, a jest nią walor estetyczny, bowiem lampy solarne LED są dostępne w przeróżnych rozwiązaniach kształtu, materiałów, kolorystyki i wielkości. Nie mniej istotna jest wśród zalet łatwość w montażu, wystarczy niejednokrotnie umieszczenie stojaka lampy w ziemi i gotowe. Do kolejnego atutu należy fakt, że nie potrzebujemy ciągnąć do lampy LED (https://lumigo.pl/rodzaj/lampy-led/) przewodów elektrycznych, dzięki czemu nie ma konieczności kopania w ziemi celem położenia kabli. Ma to też swój walor ekologiczny, oprócz oczywistego wykorzystania energii słonecznej.

Lampy ogrodowe wiszące – wejście do domu i taras?

Któż z nas nie kojarzy wiszących klasycznych lamp w stylu brytyjskim, nacechowanych kategorią vintage. Piękne latarnie zabytkowych ulic Londynu, ulic brukowanych, po których jeżdżą dorożki. Jest to klasyka iście królewska, podkreślająca tradycję imperium lub po prostu smak designerski. Lampy ogrodowe wiszące to tymczasem coś więcej niż tylko klasyka, oto obok wymienionej kategorii lampy wiszące mogą być stricte nowoczesne, w których obudowa części wiszącej może pasować do nowoczesnych zabudowań lub ogrodu w stylu modern. Oczywiście gra tu jeszcze rolę cena, choć jak powiadają „dla chcącego nic trudnego”. Można pokusić się na stwierdzenie, że osoby które mają ogród do zagospodarowania, powinny mieć też dobre lampy ogrodowe. Na szczęście żyjemy w czasach, w których można przebierać w ofertach i cenach produktów. Nie zaszkodzi w razie konieczności skorzystać z rozwiązań kompaktowych lamp wiszących, niejednokrotnie bardzo żywotnych. Kluczem powinien być balans między ceną a oczekiwaniami estetycznymi oraz rodzajem i siłą światła oddawanego na ogród przez lampę.

Lampiony ogrodowe – dodatkowa dekoracja

Średniowiecze, barok, a może oświecenie? Lampiony ogrodowe dodają niezwykłości. Są w swojej istocie formą latarni, której funkcja nie ogranicza się rzecz jasna wyłącznie do oświecania. Owszem, jest w lampionach ogrodowych dużo symboliki, przywołującej czasem inna epokę, gdy ogrody liczyły sobie ar lub hektar. Lampiony ogrodowe są niejako przyczółkiem, niczym kinkiet w mieszkaniu. Dobra, gustowna latarnia ogrodowa cieszy oko wprawiając w nastrój cokolwiek odległy od modernizmu miast.

Piękne lampiony ogrodowe są pewnie wdzięcznym tematem dla estetów. Są wśród nich i tacy, którzy przypisują lampionom ogrodowym nawet właściwości metafizyczne, bo i czymże jest lampion jeśli nie symbolem kaganka. Dobra oświata wystroju przestrzeni naucza o zmysłowości, która kryje się jakby w cieniu lampionów ogrodowych, gdzie bywa najjaśniej i najciemniej jednocześnie. Lampiony ogrodowe są pewnie lepsze niż ledowe skrzynki na listy z oświetleniem, a już na pewno lepszy niż bezguście panujące. Chodzi więc, by oddać władze nad światłem dobremu stylowi.

Nowoczesne lampy podłogowe i oświetlenie wewnętrzne

Kiedy mowa o nowoczesnych lampach podłogowych, rzut oka wystarcza, aby wiele pośród produktów współczesnych projektantów lamp określić mianem owoców myśli awangardowej, ściśle związanych z neoimpresjonizmem, niejako pokłosiem najważniejszego spojrzenia na produkt myśl designerskiej w kategoriach aktualnych zdobyczy fizyki, czy też ściślej – optyki. Zaznacza się bowiem w nowoczesnych lampach podłogowych ów chromo-luminaryzm, ta swoista współzależność światła i koloru, dążące do nadania przestrzeni mieszkalnej charakteru wyjątkowego. Dochodzi jednak jeszcze coś, co zauważa pewnie wielu, bo oto narracja projektantów dodaje produktom lądującym w sklepach wielkopowierzchniowych wątek wyraźnie „post”, czyli ten, który zaznacza dostępność produktu dla każdego rozumiejącego świat i świadomego swoich potrzeb. Nowoczesne lampy podłogowe są jakby akcentem, a przynajmniej zdają się taki akcent wyrażać, by zostać elementem wystroju wnętrza nie tyle podstawowym, co kontrapunktującym do siebie inne elementy. W ten sposób mebel stojący w tym samym pomieszczeniu potrafi przeistoczyć się w coś nowego, mimo że stoi w danym miejscu od dawna, nagle za sprawą nowoczesnej lampy podłogowej może zostać zinterpretowany na nowo.

Możesz również polubić…