Rozwój w czasach kwarantanny, czyli czego możemy nauczyć się przez internet?

Pandemia koronawirusa jest bezprecedensowym wydarzeniem w skali całego świata. Tylko najstarsi ludzie żyjący aktualnie na Ziemi są w stanie sięgnąć pamięcią jeszcze do Hiszpanki, choć i tak jak przez mgłę. Rzecz w tym, że dla wszystkich z nas sytuacja konieczności odizolowania się od społeczeństwa w jak najdoskonalszym stopniu jest czymś całkowicie nowym i nie jest powiedziane, że koniecznie trzeba sobie z tym bezproblemowo radzić. Poradzenie sobie zdecydowanie nie jest łatwe – ludzie mają różną naturę, znaczna część jest ekstrawertykami, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kontaktu z drugim człowiekiem, a inni nie potrafią narzucić sobie odpowiedniej samodyscypliny w związku z pracą zdalną i ich produktywność w ciągu dnia spadła w zatrważającym ich stopniu. Kategorycznie nie jest jednak tak, że czas kwarantanny musi być dla człowieka czasem straconym, który trzeba po prostu jakoś przeżyć, żeby móc za kilka miesięcy wyjść na zewnątrz i wznowić przerwany rozwój. Wielu interesujących rzeczy jesteśmy w stanie nauczyć się przez internet i absolutnie nie mowa tutaj tylko o satysfakcjonujących ciekawostkach, ale i takich zagadnieniach, które z powodzeniem będziemy mogli później wpisać w CV.

Internet jest niemal bezkresnym źródłem wiedzy wszelakiej i jego jedyną wadą zdaje się być konieczność wyuczenia w sobie odruchu selekcji i analizy tego, czemu zamierzamy poświęcić swój czas. Możemy natrafić na treści naukowe, które są mniej lub bardziej nierzetelne i jeśli nie rozpoznamy ich od razu, stracimy wiele czasu na kurs, który w zasadzie do niczego nam się nie przydał i w żaden sposób nas nie rozwinął. Weryfikacja nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem – przed rozpoczęciem kursu warto jest wyszukać jakieś opinie na temat oferty danego portalu internetowego, warto też zwracać uwagę na sposoby płatności, bo często bywa tak, że kilka pierwszych dni nauki jest dostępnych za darmo, a potem, gdy już wgryziemy się w nowy temat i nabierzemy ogromnych chęci do poszerzania swoich horyzontów w jeszcze większym stopniu, okaże się, że zostaliśmy niejako przymuszeni do uiszczania comiesięcznego abonamentu. Przymuszeni nie w sensie dosłownym, ale większość z nas poczułaby niemal fizyczną presję, by nie wypuszczać z rąk zalążków wiedzy, którą udało nam się nabyć, studiując kursy w czasie okresu testowego usługi.

Jeśli chodzi natomiast o zakres tematyczny kursów, które są dostępne w internecie, mamy tutaj naprawdę szerokie pole do popisu i nawet branże stricte praktyczne, takie jak stolarstwo oferują filmy-poradniki na temat sposobu obchodzenia się z drewnem.

Najpopularniejszymi wyborami kursantów internetowych są bez cienia wątpliwości języki obce oraz wszelkiego rodzaju wykłady i szkolenia, które mają wykształcić w człowieku przedsiębiorczość.

Programowanie również cieszy się dużą popularnością i wcale nie jest już takie niszowe, jak mogłoby się wydawać, co nie zmienia jednak faktu, że bycie obytym z kodem internetowym jest znaczną wartością na współczesnym rynku pracy. Wiedza w internecie jest na wyciągnięcie ręki i na dobrą sprawę wystarczy po prostu po nią sięgnąć, bo w znacznym stopniu jest dostępna nawet całkowicie za darmo.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz