Czy bycie programistą się opłaca?

Wiele osób w dzisiejszych czasach zadaje sobie pytanie jak bardzo opłacalne jest przebranżowienie się i zostanie programistą. Czy przypadkiem nie jest trochę tak, że od lat mówi się o braku programistów czego konsekwencją jest przesycenie się rynku? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Wydawać by się mogło, że aby dobrze znać dany język programowania trzeba skończyć studia informatyczne. Jest to jednak jedna z wielu błędnych opinii o programistach. Wciąż nie brakuje przykładów osób bez specjalistycznego wykształcenia, a jednocześnie dobrze radzących sobie na rynku pracy wśród bardziej wykształconych programistów. Wynika to chociażby z tego, że języki programowania i technologia cały czas ewoluuje. Przez co skończenie studiów wcale nie dowodzi znajomości najnowszych trendów i dobrych praktyk. Nie trzeba również zazwyczaj kończyć drogich kursów stacjonarnych, chociaż i takie będą z pewnością przydatne. Internet sam w sobie zawiera masę darmowych(bądź tanich) kursów, które najczęściej zawierają taką samą dawkę wiedzy co płatne kursy czy studia. Grunt to motywacja.

Dlaczego ktoś bez specjalistycznego wykształcenia, albo z wykształceniem humanistycznym, mógłbym konkurować z informatykiem, który poświęcił 5 lat swojego życia na kształcenie się w tym kierunku? Po pierwsze dlatego, że w tych pięciu latach nauki było masę wiedzy, która nigdy nie przyda się w zawodzie, więc równie dobrze można zdobyć ją w inny sposób. Ważne jest jednak to, aby tą wiedzą dysponować, a nie w jaki sposób się ją zdobędzie, ponieważ już na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo często należy wykazać się dobrą znajomością danego języka programowania lub obycia w technologii. W takiej sytuacji nie liczy się to czy masz umysł ścisły, ani czy masz odpowiednie wykształcenie. W tym momencie najważniejsze jest Twoje doświadczenie i wiedza. Oczywiście nie chodzi o to, że uczyć się składni danego języka na pamięć – podczas przyszłej pracy przecież będziesz miał dostęp do internetu. Chodzi jedynie o to, aby sprawdzić czy rzeczywiście jesteś na tyle zdolny, a raczej czy masz odpowiednią wiedzę już nabytą. Dążąc do meritum w poszukiwaniu pracy jako programista(ale nie tylko) nie należy szukać w sobie zbędnych kompleksów czy braków. Ważne jest to, aby mieć odpowiednie umiejętności i cały czas je szlifować, ponieważ chęć do nauki jest w tym zawodzie jedną z najważniejszych cech dobrego pracownika. A jeśli się to wszystko ma to rynek ten daje spore możliwości zarobku, często większe niż pozostałe zawody. Dodatkowo ze względu na ciągle postępującą automatyzację liczba potrzebnych programistów wciąż rośnie. Warto więc szukać swojej szansy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz