Aktualizacja oprogramowania – co warto wiedzieć?

Aktualizacje systemu operacyjnego, aplikacji i wtyczek do przeglądarek internetowych są niezbędne by bezpieczna byłą nasza prywatność. Producenci oprogramowania znani na rynku jak np. Microsoft regularnie wydają swoje aktualizacje, gdyż jest to podstawa ochrony komputera przed niepowołanymi działaniami.

Dla zobrazowania Microsoft Windows, posiada narządzie sprawdzające i aktualizuje system operacyjny automatycznie. Inne systemy operacyjne posiadają również takie rozwiązania w opisanym zakresie. Jednak istotne jest by pamiętać, że oprócz automatycznych aktualizacji oprogramowania, komputer musi mieć możliwość ich pobranie i zainstalowania. Niektóre aktualizacje wymagają ponownego uruchomienia systemu operacyjnego, po to aby zaczął działać w nowych warunkach.

Usługa automatycznych aktualizacji może być efektywna, gdy zostanie ustawione sprawdzanie dostępnych aktualizacji w trybie codziennym. Istotne jest również wybranie pory dnia, aby system był włączony, aktywny i miał dostęp do Internetu. Istnieją jednak systemy np. iOS dla urządzeń mobilnych jak iPhone bez automatycznej aktualizacji oprogramowania. Wówczas użytkownik sam, ręcznie sprawdza i instaluje aktualizacje, powyższe niekiedy wymaga również zgody użytkownika na zainstalowanie aktualizacji.

Pamiętać należy jednak, że aplikacje to wszystkie dodatkowe programy nie wchodzące w skład systemu operacyjnego, instalowane na komputerze lub urządzeniu przenośnym. Ważne dla bezpieczeństwa komputera czy też innego urządzenia przenośnego jest świadomość jakie aplikacje są na nich zainstalowane.

Trzeba też posiadać wiedzę jakie są wbudowane narzędzia aktualizacji i dodatkowo czy są one widoczne. Im więcej aplikacji zostało zainstalowanych na urządzeniu, tym większe ryzyko włamania. Gdyż większe jest ryzyko ich nieaktualności. Dobrze jest instalować tylko te aplikacje, które są rzeczywiście regularnie używane oraz odinstalować te nieużywane. W wypadku jakichkolwiek wątpliwości można zawsze odwiedzić strony producenta aplikacji, gdzie zdobędziemy wiedzę co należy zrobić, aby aktualizacja była prawidłowa i aktualna.

Wiedzieć jednak trzeba, że sprawdzanie aplikacji na swoim komputerze i ich aktualizacji to może być problem. Jednak dzięki istniejącym narzędziom problem ten może zostać rozwiązany. Z pomocą przyjdzie nam program Secunia “Personal Software Inspector” (PSI), który skanuje komputer w poszukiwaniu zainstalowanych aplikacji, próbuje ustalić, które są nieaktualne, podając linki, dzięki którym można uaktualnić swoje oprogramowanie.

Rozszerzenia przeglądarek internetowych, jako wtyczki lub inne niewielkie aplikacje, zwiększają funkcjonalność standardowej przeglądarki, np. takiej jak Adobe Flash Player. One jednak też podlegają aktualizacji. Kluczem do własnej ochrony może stać się wiedza jakie dodatki są zainstalowane i czy są aktualne. Większość przeglądarek daje możliwość sprawdzenia jakie wtyczki są zainstalowane i w jakiej wersji, zaś niektóre popularne wtyczki aktualizują się automatycznie. Podobnie jak inne działania w opisanym zakresie sprawdzanie, które wtyczki są aktualne jest czasochłonne. Pomocny może być jednak Qualys’s Browser Check, narzędzie pozwalające sprawdzić jakie wtyczki są zainstalowane, które z nich są nieaktualne jednocześnie podpowiadając w jaki sposób je uaktualnić. Najpopularniejsze przeglądarki mają wbudowane narzędzia do sprawdzania i aktualizacji swoich wtyczek.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz